Kim jest doula?

Doula oferuje profesjonalne, niemedyczne wsparcie podczas porodu, jak również przed i po porodzie. Działanie douli to głównie:


- wsparcie emocjonalne - doula poprzez swoją stałą wspierającą obecność wpływa łagodząco na stan emocjonalny rodzącej, co odzwierciedla się w zmniejszonym wydzielaniu hormonów stresu, które często zatrzymują akcję porodową

- wsparcie informacyjne - przed porodem, doula pomaga przyszłym rodzicom przejść przez ogrom informacji i nie zwariować :)

- fizyczne wsparcie - doula oferuje wszelkie niemedyczne metody uśmierzania bólu, takie jak masaż, w tym również masaż rebozo, wsparcie oddechowe, proponuje i pomaga w zmianach pozycji

- rzecznictwo - w sytuacjach tego wymagających, doula interpretuje życzenia kobiety personelowi medycznemu

-wsparcie partnera - obecność douli przynosi benefity również partnerowi, zwłaszcza kiedy trzeba mu pomóc odnaleźć się na sali porodowej.

O ile pomysł aby to kobiety towarzyszyły kobietom podczas porodów jest znany od dawna, to sama nazwa doula ma 'dopiero' nieco ponad trzy dekady. W dzisiejszej formie idea doulowania rozpowszechniona została przez amerykańskich lekarzy Johna Kennela i Marshalla Klausa, oraz Phyllis Klaus, którzy są autorami najszerszych badań na temat korzyści wynikających z obecności douli podczas porodu. Dzięki nim wiadomo, że dzięki stałej obecności douli:
  • - zmniejsza się ilość porodów zakończonych cięciem cesarskim o 50%
  • - skraca się czas porodu o średnio 25%
  • - kroplówkę z syntetyczną oksytocyną podaje się rzadziej o 40%
  • - kleszczy używa się o 40% rzadziej
  • - rodząca rzadziej prosi o znieczulenie, (w badanych porodach epidural podano rzadziej o 60%!)

Nic więc dziwnego, że dr John Kennel stwierdził, że "Gdyby doula była lekiem, nieetycznym byłoby niepodanie go"!

Zapraszam do obejrzenia krótkiego materiału stworzonego przez Stowarzyszenie Doula w Polsce:


Stowarzyszenie Doula w Polsce, którego mam zaszczyt być członkinią, opracowało standardy określające pracę i postępowanie w zawodzie. Zachęcam do zapoznania się ze Standardami Pracy Douli.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz